Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuStudenci z Wrocławia zaprojektowali wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-06-22 10:44:04
sprzęt medyczny, wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci, politechnika wrocławska, uniwersytet medyczny we wrocławiu

Około 30 projektów wózków biegowych dla niepełnosprawnych dzieci przygotowali studenci Politechniki Wrocławskiej w ramach akcji organizowanej z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Zwycięską koncepcję, która może doczekać się realizacji, poznamy we wrześniu.

Inicjatorami konkursu są dr hab. Tomasz Zatoński z UM i Łukasz Malczewski, pracujący z niepełnosprawnymi dziećmi fizjoterapeuta, który wspólnie z 10-letnim Jaśkiem Kmieciem startuje w imprezach biegowych.

 

- Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzenie specjalnego wózka biegowego dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy - mówi dr hab. Tomasz Zatoński.

 

W lutym zadanie zaprojektowania wózka przedstawiono studentom interdyscyplinarnego kierunku Mechatronika, który na PWr prowadzony jest na wydziałach Elektrycznym, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznym. Musieli oni pamiętać, że wózek biegowy dla dzieci z niepełnosprawnościami powinien spełniać kilka wymagań. Musi być bezpieczny i komfortowy, chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie.

 

Dodatkowo taka konstrukcja powinna być także odporna i lekka, chronić przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, łatwo się składać oraz być wyposażona w mechatroniczny system diagnostyczny, mierzący m.in. przeciążenia i drgania, jakim jest poddany podczas biegu niepełnosprawny sportowiec.

 

Na przygotowanie odpowiedniej koncepcji studenci pracujący w 3-4 osobowych grupach mieli czas do końca semestru. W sumie powstało ok. 30 projektów, a cześć z nich została zaprezentowana podczas środowych zajęć.

 

- W większości są to klasyczne konstrukcje w układzie trzykołowym, ale trzeba przyznać, że studenci podeszli do tematu bardzo poważnie i starali się zastosować do wszystkich wytycznych. Prace zostaną teraz przedstawione jury konkursowemu, a zwycięski projekt poznamy we wrześniu. Wtedy też zapadnie decyzja, czy zostanie on zbudowany - mówi dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z Projektowania Układów Mechatronicznych.

 

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym zespołom nastąpi podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego. W ubiegłym roku na starcie zawodów stanęło 14 dwuosobowych zespołów z wózkami. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że jeśli tylko sprzęt stanie się dużo bardziej dostępny, ta liczba będzie o wiele większa.

 

Źródło: Politechnika Wrocławska