Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWrocławska spółka technologiczna Genomtec zwycięzcą konkursu MIT Enterprise Forum Poland

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-07-27 15:36:16
mobilne laboratorium, diagnostyka molekularna, genomtec, konkurs, mit enterprise forum poland, innowacyjne urządzenia diagnostyczne, massachusetts institute of technology, mit, cvc young innovator awards, wrocławski park technologiczny, wpt

Genomtec stworzyła mobilne laboratorium wielkości smartfona, dzięki któremu zdiagnozowanie tak groźnych chorób jak np. wirusa HPV czy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, będzie kwestią minut a nie długich godzin, jak dzieje się to obecnie.

Technologia Genomtec to pierwsza technologia na świecie oparta o złote standardy diagnostyki molekularnej, która nie wymaga doświadczonych diagnostów ani nowoczesnych laboratoriów. Szybka, tania i wiarygodna diagnostyka to marzenie wielu lekarzy, weterynarzy, rodziców, pacjentów i naukowców. To warunek, by ludzkość mogła zacząć skutecznie walczyć z takimi zagrożeniami jak rosnąca antybiotykooporność, wzrost liczby zachorowań na nowotwory, powikłania w wyniku infekcji bakteryjnych i wirusowych.

 

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Enterprise Forum Poland to jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych. Spośród blisko 250 firm, aplikujących do programu, zespół polskich i międzynarodowych ekspertów wybrał 20 przedsiębiorców rozwijających unikalne technologie dla branży finansowej, energetycznej, ochrony zdrowia, rolniczej oraz przemysłu 4.0. Przedsiębiorcy w ramach akceleratora przez trzy miesiące dopracowywali z polskimi i międzynarodowymi ekspertami modele biznesowe swoich przedsięwzięć.

 

Podczas tegorocznej edycji MIT Enterprise Forum Poland to Genomtec zebrał główne laury, wygrywając konkurs CVC Young Innovator Awards. Główną nagroda oznacza 100 tys. zł dofinansowania oraz udział w bootcampie w Bostonie. Wrocławska spółka wygrała również nagrodę specjalną od Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT), to m.in. darmowy, roczny dostęp do open space office w WPT.

 

- Zdobycie głównej nagrody to dla nas sygnał, że rynek diagnostyki molekularnej jest ciągle nienasycony a jego potencjał jest coraz szerzej zauważany i doceniany. Dzięki dofinansowaniu i kolejnych spotkaniach w USA z wykładowcami Massachusetts Institute of Technology (MIT) będziemy mogli zdobywać biznesowe szlify oraz rozwijać naszą technologię, ucząc się od najlepszych na świecie - mówi Miron Tokarski, prezes Genomtec.

 

Spółka Genomtec tworzy mobilne laboratorium wielkości smartfona - to podręczne, innowacyjne urządzenie diagnostyczne, oparte na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA. W przeciwieństwie do aktualnych metod diagnostyki molekularnej, korzystanie z Genomtec ID nie wymaga profesjonalnej wiedzy i każdy w prosty sposób może przeprowadzić badanie. Wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego np. krwi, śliny czy moczu na kartę reakcyjną i umieścić ją w analizatorze. Urządzenie automatycznie przeprowadzi badanie i prześle go na adres e-mail.

 

- Dzięki naszemu urządzeniu już wkrótce zdiagnozowanie tak groźnych chorób jak np. wirusa HPV, czy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, będzie kwestią minut a nie długich godzin, jak dzieje się to obecnie - dodaje Miron Tokarski, twórca urządzenia Genomtec.

 

Naukowcy z Genomtec opracowali również urządzenie dedykowane rynkowi owocowo-warzywnemu. Genomtec Fresh analizuje skład mikrobiologiczny gleby, roślin oraz wody. Umożliwia szybką oraz tanią diagnostykę wirusów i bakterii, a tym samym przyczynia się do zwiększenie zbiorów i zminimalizowania użycia środków chemicznych. Genomtec nawiązał współpracę m.in. z firmą Amplus, liderem w produkcji i dystrybucji warzyw oraz owoców, z rocznymi obrotami przekraczającymi 600 mln zł. To technologiczny przełom na rynku owocowo-warzywnym.

 

- Nie ma jeszcze takiego rozwiązania w Polsce i nikt z branży nie słyszał o takich urządzeniach na innych rynkach. Wszędzie stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody - podkreśla Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w Amplus.

 

Życząc dalszych sukcesów - Serdecznie gratulujemy!

 


Genomtec SA to spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Skupia genetyków, konstruktorów i biologów, pracujących wspólnie nad przełomowymi urządzeniami do diagnostyki. Po Genomtec Fresh spółka planuje debiut urządzenia do diagnostyki ludzkiej: przenośnego laboratorium, mieszczącego się w kieszeni. Ma ono pozwolić lekarzom, personelowi medycznemu i weterynarzom na szybką, tanią oraz mobilną identyfikację m.in. bakterii, wirusów czy grzybów. Pierwsze testy nowego rozwiązania Genomtec rozpoczną się w tym roku.


 

Więcej informacji nt. Technologii Genomtec dostępne na: genomtec.com

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Przeprowadzki

Podejmiemy współprace przy dużych zleceniach przeprowadzek. Obsługujemy szpitale oraz instytucje...
Polska - białystok 2021-09-15 Dodał: Mateusz Brzozowski Transport i logistyka, Produkcja mebli, Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Kompleksowa obsługa wnoszenia urządzeń produkcyjnych

Oferujemy kompleksową obsługę logistyczną urządzeń produkcyjnych, labolatoryjnych, przemysłowych ...
Polska - białystok 2021-09-15 Dodał: Mateusz Brzozowski Narzędzia mechaniczne, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny dla przemysłu papierniczego, Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego Zobacz ofertę

Współpraca z biurem rachunkowym Toruń

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym? Biuro rachunkowe Toruń Plusów nawi...
Polska - Toruń 2021-09-14 Dodał: Anna Szewczyk Zdrowie i medycyna, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe, Wydawnictwa Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert